Optika Anagnostis ptolemaida Reggia Ptolemida Pizzaria iek voltetors butterflys ptolemaida

Β’ ΕΠΣΚ: Πρόοδος Κομνηνών – Δόξα Βερμίου Πύργων 0-2

4λ ανάγνωσης
Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης Β’ ΕΠΣΚ: Πρόοδος Κομνηνών – Δόξα Βερμίου Πύργων 0-2

Νίκη δια πυρός και σιδήρου για την Δόξα Βερμίου Πύργων μέσα στην δύσκολη έδρα των Κομνηνών παρουσία 200 και πλέον φιλάθλων και από τις δύο ομάδες.

Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε η τοπική ομάδα με 4 κλασσικές ευκαιρίες να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του πολύ καλού Νικηφορίδη και να κλειδώσει το ματς.

55 56

Αντίθετα στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Πύργων ανέβασε στροφές και με την είσοδο των Παριγορίδη ,Λυκόπουλου και Παπαχρήστου που βοήθησαν πήρε το ματς πετυχαίνοντας 2 γκολ.

Φάσεις και γκολ

Μόλις στο 5 λεπτό οι Πύργοι έκαναν την μοναδική τους ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο με τον Κοσμίδη Δ. σε τετ α τετ να πλασάρει και τον Χριστοφορίδη να διώχνει σε κόρνερ πάνω στην γραμμή.

Στην συνέχεια ο Αργυρόπουλος στο 10 λεπτό θα πιάσει το σουτ με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ από πλεονεκτική θέση.

Ο ίδιος παίχτης στο 12 λεπτό σε κεφαλιά που έκανε μέσα από την μικρή περιοχή θα υποχρεώσει τον Νικηφορίδη σε εκπληκτική απόκρουση κρατώντας το μηδέν για την εστία του.

Στο 28 ο Σουβαλτζής θα σουτάρει δυνατά έξω από την περιοχή με τον Νικηφορίδη να λέει οχι άλλη μια φορά μπλοκάροντας την μπάλα.

Στο 31 λεπτό θα γίνει η απόκρουση του αγώνα πολύ δύσκολα από τον γκολκίπερ των Πύργων με τα πόδια σε σουτ κεραυνό μέσα από την μικρή περιοχή από τον Ποζίδη.

Έτσι το ημίχρονο έληξε 0-0 με την ομάδα των Κομνηνών να παίζει σαφώς καλύτερο ποδόσφαιρο και να δικαιούται κάτι παραπάνω.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ομάδα των Πύργων μπήκε πιο ψυχωμένη και κυνήγησε το γκολ.

Στο 50 λεπτό όμως σε πέναλτι που θα εκτελέσει ο Κοσμίδης Δ, για τους Πύργους ο Ευσταθιάδης θα διώξει με τα πόδια κρατώντας το μηδέν.

Στο 53 κεφαλιά του Τσαραμανίδη σε κόρνερ του Κοσμίδη Δ. μόλις άουτ.

Στο 55 και πάλι σε κόρνερ του Κοσμίδη Δ, θα διώξει ο Ευσταθιάδης με τον Γκιούρο Π, να σουτάρει έξω από την περιοχή και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Στο 66 λεπτό από φάουλ ο Ανδρονικίδης θα τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι των Κομνηνών.

Στο 73 λεπτό σε σύγχυση μέσα στην περιοχή των Πύργων ο Ηλιάδης θα σουτάρει με την μπάλα να βγαίνει σε κόρνερ μετά από κόντρα στην πλάτη του Κοσμίδη Ι.

Στο 75 λεπτό ο Παριγορίδης από πλεονεκτική θέση από πλάγια αριστερά θα στείλει την μπάλα μόλις άουτ.

Στο 85 λεπτό ο Σουγιουλτζής για την ομάδα των Κομνηνών θα σουτάρει με τον Νικηφορίδη να απογειώνεται κρατώντας το 0-1 για τους Πύργους.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Παριγορίδης θα δώσει πάσα γκολ στον Λυκόπουλο με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα κλειδώνοντας το τρίποντο για την Δόξα Βερμίου Πύργων η οποία ε την νίκη της αυτή βρίσκεται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αμφότερες οι διοικήσεις των δύο ομάδων έδωσαν τα χέρια σε κλίμα εγκάρδιο και θερμό.

Ουσιαστική η παρουσία του παρατηρητή κυρίου Αρσενίδη και του γιατρού κυρίου Πετρίδη.

Διαιτητικό Τρίο: Τσιγγένης Μπέλτσου, Αρσενίδου