Optika Anagnostis ptolemaida Reggia Ptolemida Pizzaria iek voltetors butterflys ptolemaida

Συμμετοχή αθλητών του ΣΔΟ Εορδαιας – ΑΥΓΕΡΙΝΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ-FAETHON OLYMPOYS MARATHON 2016

2λ ανάγνωσης
Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης Συμμετοχή αθλητών του ΣΔΟ Εορδαιας - ΑΥΓΕΡΙΝΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ-FAETHON OLYMPOYS MARATHON 2016

Την Κυριακή 10-07-2016 πραγματοποιήθηκε στον Αυγερινό Κοζάνης αγώνας 24,5χιλ σε μια δύσκολη διαδρομή με αρκετές ανηφόρες και κατηφόρες με την ζέστη να κάνει αισθητή την παρουσία της και να δυσκολεύει τις προσπάθειες των 100 αθλητών που πήραν μέρος στον αγώνα. Οι φιλότιμες προσπάθειες των διοργανωτών

και τα τοπικά εδέσματα που περίμεναν στο τερματισμό αποζημίωσαν στο τέλος τους δρομείς . Τον σύλλγο τον εκπροσώπησαν 6 αθλητές με τον Δημήτριο Κουτσουμπίδη να καταλαμβάνει την 3η θέση στην γενική με χρόνο 1:44:15. Πολύ καλή ήταν και η προσπάθεια του Βασίλη Τσιριγώτη ο οποίος με χρόνο 2:42:26 κατέκτησε την 2η θέση στην κατηγορία των 60+.

Την Κυριακή επίσης πραγματοποιήθηκε στην δυτική πλευρά του Ολύμπου το Rupicarpa Faethon Olympus Marathon 44χιλ και 3600μ θετική υψομετρική με δύο αθλητές να εκπροσωπούν τον ΣΔΟ Εορδαίας ,τον Μητρούλη Δημήτρη ο οποίος με χρόνο 9:01:32 να παίρνει την 73η θέση και τον Φιλίππου Παναγιώτη τερμάτισε στην 162η θέση με χρόνο 11:00:09 ανάμεσα σε 250 αθλητές που συμμετείχαν. Να σημειωθεί ότι λόγω της δυσκολίας του αγώνα 50 αθλητές δεν κατάφεραν να τερματίσουν και εγκατέλειψαν την προσπάθεια τους.
Πολλά συγχαρητήρια στους αθλητές που εκπροσώπησαν τον σύλλογο και τους ευχόμαστε ακόμη καλύτερη συνέχεια