Optika Anagnostis ptolemaida Reggia Ptolemida Pizzaria iek voltetors butterflys ptolemaida

Υπέρ- πρωταθλητής για ακόμη μια χρονιά ο Μακεδονικός Φούφα

3λ ανάγνωσης
Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης Υπέρ- πρωταθλητής για ακόμη μια χρονιά ο Μακεδονικός Φούφα

Για 3η συνεχόμενη χρονιά ο Μακεδονικός Φούφα αναδείχθηκε υπέρ-πρωταθλητής στην Ε.Π.Σ. Κοζάνης αφού στο τελικό του Super Cup που έγινε παρουσία 300 περίπου φιλάθλων στο Βατερό κέρδισε την κυπελλούχο Α.Ε.Π. Καραγιαννίων με 1-0.

Μια επιτυχία που είναι μοναδική στην Ε.Π.Σ. Κοζάνης και όχι μόνο.

Ο Μακεδονικός έδειξε αρκετά καλά στοιχεία ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όταν ακόμα «άντεχαν» τα πόδια από τη προετοιμασία και πήρε τον τελικό χάρη σε ένα πολύ όμορφο γκολ από το Σαράντη Τοπάλη.

Στην επανάληψη η Α.Ε.Π. ανέβηκε και είχε ευκαιρίες να ισοφαρίσει αλλά και ο Μακεδονικός είχε τις δικές του για να αυξήσει το σκορ.

Πρώτο επίσημο δείγμα πάντως θετικό για τον Μακεδονικό που συνεχίζει την προετοιμασία του και την ερχόμενη Πέμπτη θα αντιμετωπίσει τη Σιάτιστα στην Πτολεμαΐδα, γήπεδο που θα χρησιμοποιεί τουλάχιστον στην αρχή ως έδρα.

Φάσεις-γκολ

Στο 3ο και 15ο τα σουτ των Τοπάλη και Χατζηρούμπη πέρασαν ελάχιστα άουτ αλλά στο 35ο ο Τοπάλης με υπέροχη εκτέλεση φάουλ στο «παραθυράκι» άνοιξε το σκορ.

Δύο λεπτά μετά δύσκολη απόκρουση του Παπαδόπουλου σε σουτ του Ακριτίδη και στο 39ο κόρνερ από το Παπουτσίδη κόντρες με το Βίδρα να διώχνει τη τελευταία στιγμή.

Στο 43ο γυριστό σουτ του Κείσογλου άουτ και στο 67ο μακρινό δυνατό σουτ του Κεσκιλίδη «τράνταξε» το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 76ο σέντρα-σουτ του Παπαγαθονίκου δεν πρόλαβε ο Σαββούδης και στο 85ο φάουλ του Τοπάλη απέκρουσε δύσκολα ο Βίδρας.

Στο 87ο σέντρα Κουτσομήτρου, κεφαλιά Παπαγαθονίκου ο Γοτουχίδης από πλεονεκτική θέση πλάσαρε άουτ και στο 94ο κεφαλιά του ίδιου παίκτη δεν βρήκε στόχο.

Διαιτητής: Τσιγγένης (Γεωργιάδης-Τζιουβάρας), 4ος Πελετίδης.

Τις απονομές στους ηττημένους έκανε το μέλος της Ε.Π.Σ. Σάββας Σαλτσίδης και στους νικητές ο δημοτικός σύμβουλος Εορδαίας Γιάννης Αριστερίδης και ο Πρόεδρος της Ε.Π.Σ. Χρήστος Σάββας.

Μακεδονικός Φούφα: Παπαδόπουλος, Κοπατσάρης (85ο Τσαγκαλίδης Π.), Σιδηρόπουλος, Τζουβάρας, Πιρίτζαους, Τζόμπο, Παπουτσίδης, Χατζηρούμπης (65ο Φωτιάδης), Χάιτας (59ο Κεσκιλίδης), Τοπάλης, Τσικόπουλος.

Α.Ε.Π. Καραγιαννίων: Βίδρας, Κουτσομήτρος,Duka, Αλεξανδρής (71ο Λιάμης), Κουλουκίδης, Ζερβανταρίδης (84ο Γοτουχίδης), Παπαδόπουλος, Ακριτίδης, Παπαγαθονίκου, Σαββούδης, Κείσογλου (67ο Τσίλης).

Γραφείου Τύπου Μακεδονικού ΦούφαIMG_8270 IMG_8272 IMG_8294 - Αντίγραφο IMG_8295 - Αντίγραφο