Optika Anagnostis ptolemaida Reggia Ptolemida Pizzaria iek voltetors butterflys ptolemaida

Κοζάνη: «Ζευγάρωσε» τις νίκες η Εθνική βόλεϊ

4λ ανάγνωσης
Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης Κοζάνη: «Ζευγάρωσε» τις νίκες η Εθνική βόλεϊ

Παρά τα λάθη και τις αδυναμίες που έδειξε η Εθνική ομάδα ανδρών του βόλεϊ πέτυχε το Σάββατο 18 Ιουνίου 2016 τη δεύτερη νίκη σε δύο αγώνες του στο World League, στο γκρουπ που γίνεται στο Κλειστό Γυμναστήριο της Κοζάνης, κερδίζοντας με το Καζακστάν το Πουέρτο Ρίκο με το ίδιο σκορ 3-0 σετ. Με αιχμή την επίθεση η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου έδειξε και πάλι «χαρακτήρα» στο 2ο και καθοριστικό σετ, καθώς στο 1ο επικράτησε σχετικά άνετα του Πουέρτο Ρίκο με 25-16. Έχοντας στη διάθεσή του για 1η φορά τον αρχηγό της Δημήτρη Τζούριτς η Εθνική μας αν και πιέστηκε στο σετ αυτό από του Πορτορικανούς, που βρέθηκαν να προηγούνται με 16-18 από 16-15, κατάφερε να προηγηθεί με 22-19. Αν και οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και πάλι, καθώς μείωσαν σε 22-21 η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου είχε και πάλι την απάντηση και πήρε το σετ με 25-22.

Στο 3ο σετ η ομάδα του Πουέρτο Ρίκο άντεξε μέχρι τα μισά, αν και ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής απέσυρε τον Τζούριτς και τον Φράγκο βάζοντας στη θέση του Ασπιώτη και Πρωτοψάλτη. Η Εθνική μας με ένα σερί 0-4 των αντιπάλων βρέθηκε να χάνει με 13-14, αλλά με το πολύ καλό σερβίς του Πετρέα πήρε απόσταση ασφαλείας με το 20-15 και στη συνέχεια το σετ με 25-19 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Στο κλειστό της Λευκόβρυσης στην Κοζάνη βρέθηκαν πάνω από 2.500 κφίλαθλοι που χειροκρότησαν την Εθνική μας, ενώ ανάμεσά του ήταν και ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ Αχιλλέας Μαυρομάτης, μαζί με τους αντιπροέδρους της Ομοσπονδίας Γιάννη Στουραΐτη, Κώστα Ψαρουδάκη και τα μέλη του ΔΣ Κώστα Κυριάκου, Χρήστο Βογιατζή, Γιώργο Διονά.

Ανάμεσα στο 1ο και 2ο σετ ο δήμαρχος Κοζάνης, Λευτέρη Ιωαννίδης τίμησε τον παλαίμαχο διεθνή μας και παλαιό παίκτη της ιστορικής ομάδας του Εθνικού Κοζάνης, Γιώργο Ντράγκοβιτς, με τη μητέρα του Ελένη να παραλαμβάνει την τιμιτική διάκριση.

Τα σετ: 25-16, 25-22, 25-19
Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 12 (8/12 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τερζής 2 (2/2 επ.), Πετρέας 10 (7/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (7/13 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 69% υπ. – 38% άριστες), Φράγκος 1 (1/5 επ., 60% υπ. – 50% άριστες), Γκαράς –λ (60% υπ. – 30% άριστες) / Πρωτοψάλτης 7 (6/9 επ., 1 άσο, 67% υπ. – 56% άριστες).
Πουέρτο Ρίκο (Γκασπάρ) Μοράλες 10 (9/19 επ, 1 μπλοκ), Γκόας 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Λόπεζ 7 (7/11 επ., 48% υπ – 29% άριστες), Ροντρίγκες 3 (2/4 επ, 1 άσο), Σιέρρα 4 (4/6 επ.), Σάντζεζ 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ – 30% άριστες), Ντελ Βάλε-λ (43% υπ – 26% άριστες) / Νιέβες 1 (1/2 επ.), Ιγκλέσιας, Ριβέρα Ε. 2 (2/4 επ., 60% υπ – 40% άριστες), Αρτσίλα, Ριβέρα Χ.