Optika Anagnostis ptolemaida Reggia Ptolemida Pizzaria iek voltetors butterflys ptolemaida

Φοίνικας Πτολεμαΐδας – Αριστοτέλης Φλώρινας 58-77

3λ ανάγνωσης
Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης Φοίνικας Πτολεμαΐδας - Αριστοτέλης Φλώρινας 58-77

Για 33 λεπτά η ομάδας κοιτούσε στα μάτια μια ομάδα ανώτερης κατηγορίας και διεκδικούσε την

πρόκριση στον τελικό. Το παιχνίδι δεν χαρακτηρίζεται από δάφνες ποιότητας καθώς ο ρυθμός που ήθελαν να επιβάλουν οι φιλοξενούμενοι ήταν αργός με πολλές επαφές και φάουλ. Η ομάδα μας προσπαθούσε να τρέξει σε κάθε ευκαιρία αλλά οι καλές άμυνες και τα φυσιολογικά λάθη από την κρισιμότητα του αγώνα, είχαν ως αποτέλεσμα τον Αριστοτέλη να βρεθεί μπροστά με ένα ισχνό προβάδισμα λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, αλλά και πάλι όπως με την Σιάτιστα, με 2 τρίποντα στις 2 τελευταίες επιθέσεις, ο Τούζος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα μας με 33-32.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου τα πράγματα κύλισαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, με το σκορ να αλλάζει συνέχεια κατοχές. Η Φλώρινα ανέβασε την απόδοση της στο 4ο δεκάλεπτο, όπου με δυνατές άμυνες αλλά και ένα μικρό ξέσπασμα στα τρίποντα της κατάφερε να σπάσει τον καλά οργανωμένο τρόπο αντίδρασης μας σε άμυνα και επίθεση, ένα μοτίβο που σίγουρα αφήνει υποσχέσεις για το μέλλον για τον χαρακτήρα της ομάδας μας.

Δεν θέλουμε να οξύνουμε την αντιπαράθεση, ούτε να υποβαθμίσουμε την πρόκριση του Αριστοτέλη

και καλοπροαίρετα πιστεύουμε ότι ήταν μια άτυχη και κακή παρένθεση η χθεσινή διαιτησία για τη σημαντικότητα του συγκεκριμένου παιχνιδιού. Επιφυλασόμαστε όμως για το μέλλον και τη συνέχεια του πρωταθλήματος και θα προστατέψουμε με κάθε τρόπο την ομάδα μας ώστε να έχει ίση με τον αντίπαλο μεταχείριση για ένα ίσο δικαίωμα στη νίκη.

Συγχαρητήρια στον Αριστοτέλη για την πρόκριση.

Ευχαριστούμε θερμά όσους ήρθαν να στηρίξουν την ομάδα μας, που πρωταρχικό στόχο έχει να

φέρει ξανά πίσω στο ΔΑΚ τον φίλαθλο κόσμο της Πτολεμαΐδας. Επίσης, ευχαριστούμε την γιατρό του αγώνα Αναστασία Μυλωνά για την περίθαλψη των παικτών μας καθώς και τον Ιωάννη Μπαρδάκη για την πολύ σημαντική ενίσχυση του φαρμακείου της ομάδας μας.

(Κυρκοπούλου-Τσολάκης):  Σιδηρόπουλος 9(1), Μπίγγας, Κωνσταντινίδης, Τούζος 25(4), Σταυρίδης, Πανίδης 7(1), Τσολάκης 11, Κοτανίδης, Λαφαζανίδης, Παπαδόπουλος, Αθανασιάδης 2 , Ναϊπλής 4

(Χαλκιάς): Τσιώγκας 24(5), Τσιάμης, Παπαγρηγορίου 5, Γκόνος 16(1), Γκουτζιομήτρος, Μαυρίδης 4, Σαββίδης 8, Βίτκας 14, Ντρίζα , Καραδήσογλου , Μήλλιος, Βασιλείου 6