Οι αιτούντες στο πρόγραμμα πρέπει:
· να είναι εγγεγραμμένοι στα Μητρώα Ανέργων του ΟΑΕΔ, με κάρτα ανεργίας σε ισχύ, ανεξαρτήτως αν λαμβάνουν επίδομα ανεργίας ή όχι
· να μην έχουν τη μαθητική, σπουδαστική ή φοιτητική ιδιότητα. Ειδικά οι απόφοιτοι ΙΕΚ θα πρέπει να έχουν ολοκληρώσει τις εξετάσεις πιστοποίησης
· κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησής τους και κατά την ημερομηνία εισόδου στην Πράξη (δηλαδή κατά την ημερομηνία υλοποίησης της 1ης συνεδρίας συμβουλευτικής) να είναι έως και 29 ετών, δηλαδή να έχουν συμπληρώσει το 29ο και να μην διανύουν το 30ο έτος
· να έχουν ολοκληρώσει την διαδικασία εξατομικευμένης προσέγγισης του ΟΑΕΔ και να έχουν συντάξει το Ατομικό Σχέδιο Δράσης τους
· να είναι πτυχιούχοι σχολών θεωρητικής κατεύθυνσης τριτοβάθμιας ή μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
Η Πράξη αποσκοπεί στη παροχή υπηρεσιών επαγγελματικής συμβουλευτικής υποστήριξης, κατάρτισης (θεωρητικής και πρακτικής άσκησης), και την πιστοποίηση γνώσεων και δεξιοτήτων, 1.940 νέων ανέργων εγγεγραμμένων στον ΟΑΕΔ, ηλικίας έως 29 ετών, από όλες τις Περιφέρειες της χώρας, ώστε να αποκτήσουν πρόσθετες γνώσεις, βασικές και ειδικές επαγγελματικές δεξιότητες σε αντικείμενα του Ψηφιακού Μάρκετινγκ στον Τουρισμό.
Το πρόγραμμα κατάρτισης καταμερίζεται ως εξής:
· 3 συνεδρίες επαγγελματικής συμβουλευτικής (διάρκειας 45’)
· 540 ώρες κατάρτισης (120 ώρες θεωρητικής κατάρτισης και 420 ώρες πρακτικής άσκησης σε μικρές και μικρομεσαίες επιχειρήσεις στον κλάδο του Τουρισμού)
· Πιστοποίηση Γνώσεων και Δεξιοτήτων
Εκπαιδευτικό επίδομα 2.700 ευρώ μεικτά (5€/ώρα παρακολούθησης).
Η ειδικότητα κατάρτισης είναι: «Ψηφιακό Marketing στον Τουρισμό – Social Media».
Η Θεωρητική Κατάρτιση θα υλοποιηθεί: είτε με τη μέθοδο της διά ζώσης κατάρτισης, είτε συνδυάζοντας τη διά ζώσης διδασκαλία με δραστηριότητες σύγχρονης και ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης, είτε με τη μέθοδο της τηλεκατάρτισης (σύγχρονη και ασύγχρονη τηλεκπαίδευση).
Το σύνολο των ωρών της πρακτικής άσκησης υλοποιείται σε επιχειρήσεις, σε πραγματικές συνθήκες εργασίας.
Η εξεταστική διαδικασία θα πραγματοποιηθεί είτε δια ζώσης, είτε εξ αποστάσεως μέσω διαδικτυακού συστήματος επιτήρησης. Το σύνολο των καταρτιζόμενων είναι υποχρεωτικό να συμμετάσχει στην προγραμματιζόμενη εξέταση για την πιστοποίηση.
Οι ενδιαφερόμενοι, μπορούν να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας: https://digitaltraining04.insete.gr/, συμπληρώνοντας τη φόρμα: «Αίτηση συμμετοχής». Παράλληλα θα πρέπει να αναρτήσουν ψηφιακά τα παρακάτω δικαιολογητικά στα αντίστοιχα πεδία:
1. Αντίγραφο Αστυνομικής Ταυτότητας (διπλή όψη), Διαβατηρίου ή άλλου Πιστοποιητικού Ταυτοπροσωπίας
2. Αντίγραφα οποιωνδήποτε επίσημων εγγράφων όπου αναγράφεται ο: Α.Φ.Μ., ο Α.Μ.Κ.Α και ο Αριθμός Μητρώου Ασφαλισμένου (Α.Μ.Α.) του υποψήφιου
3. Αντίγραφο Τραπεζικού λογαριασμού (φωτοτυπία βιβλιαρίου ή εκτύπωση e-banking) με εμφανή τον “International Bank Account Number” (ΙΒΑΝ), στον οποίο θα πρέπει να αναγράφεται ότι είναι Δικαιούχος ο/ η Αιτών/ ούσα
4. Βεβαίωση Ανεργίας με ημερομηνία έκδοσης την ημέρα υποβολής της αίτησης (η οποία θα εκδοθεί από τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες της Δ.ΥΠ.Α)
5. Υπεύθυνη δήλωση (ΥΔ) ψηφιακά υπογεγραμμένη από το gov.gr ή ΥΔ θεωρημένη από δημόσια αρχή, (η οποία θα απευθύνεται στο ΙΝΣΕΤΕ), στην οποία να δηλώνει (αντιγράψτε το παρακάτω κείμενο):
· δεν είμαι μαθητής, σπουδαστής ή φοιτητής
· τα προσκομιζόμενα έγγραφα είναι γνήσια αντίγραφα των πρωτοτύπων
Στον παραλήπτη (ΠΡΟΣ) συμπληρώνετε: ΙΝΣΕΤΕ
6. Αντίγραφο τίτλου σπουδών μεταδευτεροβάθμιας ή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης θεωρητικής κατεύθυνσης της ημεδαπής. Σε περίπτωση που ο τίτλος σπουδών έχει αποκτηθεί στην αλλοδαπή απαιτείται και η προσκόμιση αντιγράφου της πράξης αναγνώρισης από το ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. ή το Ι.Τ.Ε. ή του πιστοποιητικού αναγνώρισης από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. για την ισοτιμία του τίτλου και τη βαθμολογική αντιστοιχία αυτού καθώς και ανά περίπτωση απαιτείται για τίτλους της αλλοδαπής και η προσκόμιση αντιγράφου πράξης επαγγελματικής ισοδυναμίας από το Α.Τ.Ε.Ε.Ν. (ή/και ΣΑΕΠ) του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. |