Optika Anagnostis ptolemaida Reggia Ptolemida Pizzaria iek voltetors butterflys ptolemaida

Συμμετοχή ΣΔΟ Εορδαίας στον 2ο Αγώνα δρόμου ΝΕΑΠΟΛΗΣ- ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ- 13ος OLYMPUS MARATHON

3λ ανάγνωσης
Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης Συμμετοχή ΣΔΟ Εορδαίας στον 2ο Αγώνα δρόμου ΝΕΑΠΟΛΗΣ- ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ- 13ος OLYMPUS MARATHON

Το Σάββατο στις 25-6-2016 στο Μαυρομάτι της Καρδίτσας στην γεννέτηρα του Γιώργου Καραϊσκάκη στα πλαίσια των εκδηλώσεων προς τιμήν του διεξήχθη ο Καραϊσκάκειος δρόμος 25χιλ με ώρα έναρξης 6:30 μμ. Ο αγώνας ξεκίνησε κάτω από δυνατή βροχή και πήραν μέρος 85 αθλητές ,ανάμεσα σε αυτούς και ο Δημήτρης Κουτσουμπίδης ο οποίος εκπροσώπησε τον ΣΔΟ Εορδαίας και ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα με χρόνο 1:37:40.
Την Κυριακή 26-6-2016 στην Νεάπολη της Κοζάνης πραγματοποιήθηκε ο 2ος αγώνας δρόμου 10χιλ με αφετηρία το Τσοτύλη και τερματισμό την Νεάπολη. Η διοργάνωση περιελάμβανε τρείς αγώνες: του 1 χιλιομέτρου που ήταν για παιδιά μέχρι 12 χρονών ,των 5χιλ και των 10χιλ όπου και είχαν δικαίωμα συμμετοχής από 18 ετών και πάνω. Ήταν μια πολύ καλή προσπάθεια οργανωτικά αφού κάλυψαν και με το παραπάνω τις απαιτήσεις των αθλητών. Στον αγώνα των 10χιλ πήραν μέρος 330 αθλητές με τον ΣΔΟ Εορδαίας να συμμετέχει με 15 δρομείς και να καταλαμβάνουν σημαντικές θέσεις και πρωτιές στις επιμέρους κατηγορίες. Ο Λάζαρος Καπετάνος κατέλαβε την 3η θέση στην γενική με χρόνο 34:12,ο Πέτρος Μιχαηλίδης την 1η θέση στην κατηγορία 30-39 με χρόνο 35:06,ο Αθανάσιος Στογιάννης την 1η θέση στη ηλικιακή κατηγορία 45-50 με χρόνο 36:08, Χριστίνα Καραμπίκα 2η θέση στην γενική κατηγορία των γυναικών
Την Κυριακή επίσης πραγματοποιήθηκε στο ψηλότερο βουνό της Ελλάδας για τους ορεινούς δρομείς ο υπέρτατος αγώνας βουνού , ο 13ος OLYMPUS MARATHON 44χιλ. Στον αγώνα πήραν μέρος πάνω από 750 δρομείς από τους οποίους οι 584 κατάφεραν να τερματίσουν τον αγώνα εντός χρονικών ορίων και να χρονομετρηθούν. Τον ΣΔΟ Εορδαίας τον εκπροσώπησαν 5 αθλητές από τους οποίους οι 4 κατάφεραν να τερματίσουν εντός χρονικών ορίων με τον Γιώργο Μελανοφρύδη να έχει 13 συνεχόμενους τερματισμούς (εντός χρονικών ορίων) .
Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές που εκπροσωπούν τον σύλλογο και τον αναδεικνύουν κάθε φορά με την συμμετοχή τους!!!!!!