Optika Anagnostis ptolemaida Reggia Ptolemida Pizzaria iek voltetors butterflys ptolemaida

Η ΑΕΠ Κοζάνης πέρασε στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου

2λ ανάγνωσης

Mε το εντυπωσιακό σκορ του 6-1 επί της Αναγέννησης Άρτας, η ΑΕΠ Κοζάνης πέρασε στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου και το κυριότερο άφησε σε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Ο κόσμος που ήρθε στο γήπεδο, χειροκρότησε τους “μπέμπηδες” της ομάδας μας, ενώ απόλαυσε ένα πολύ ευχάριστο παιχνίδι.

Με  εφτά τέρματα, χαμένο πέναλτυ, δοκάρια, σε ένα αθλητικότατο παιχνίδι, η ΑΕΠ Κοζάνη επέβαλε το ρυθμό της και παρά το γεγονός ότι  ο αντίπαλος ήταν σχετικά αδύναμος, η μεγάλη σε σκορ νίκη, πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους παίκτες μας.

Πετυχημένο το ντεμπούτο για τον Ιταλό προπονητή μας τον κ. Σένα, όπως και πολλών παιδιών που φόρεσαν για πρώτη φορά τη φανέλα της ΑΕΠ Κοζάνης σε επίσημο αγώνα.

Το μεγαλύτερο ταλέντο μας, ο μολις 17χρονος Μανώλης Κουλούσιας άνοιξε το σκορ στο 10ο μόλις λεπτό ενώ ο Τζημολάκας με περίτεχνη ενέργεια έκανε το 2-0 στο 37ο λεπτο.

Τέσσερα λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο, με αυτογκόλ έγινε το 3-0, σκορ που έδωσε πια την ηρεμία στην ομάδα μας.

Χωρίς να εντυπωσιάσει η ομάδα μας στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε πέναλτυ που εκτέλεσε ο νέος μας άσσος ο Ρίντι Σάλα σημειώνοντας το πρώτο του τέρμα με τα χρώματα της ΑΕΠ Κοζάνης γράφοντας το 4-0.

Με πέναλτυ μείωσε σε 4-1 η Άρτα το σκορ, με τον Χριστογιάννη, αν και σε πρώτη φάση ο Καλιαμπακας απέκρουσε το σουτ.

Στο 72′ χάθηκε η ευκαιρία να γίνει το 5-1, όταν ο Τσελέπης εκτέλεσε πέναλτι άουτ.

Όμως, ο νεαρός επιθετικός μας, που έκανε ένα μεστό παιχνίδι, διόρθωσε το λάθος του κάνοντας στο 77′ το 5-1 και 5 λεπτά αργότερα, πάλι ο ίδιος παίκτης, έγραψε το τελικό σκορ, 6-1.

Οι νεαροί μας παίκτες, οι νέοι μας “Μπέμπηδες”, κέρδισαν σήμερα, σεβασμό και χειροκρότημα και έδειξαν ότι θα δώσουν πολλές χαρές στους αληθινούς φίλους του ποδοσφαίρου.