ΦΣ Κοζάνης: Ασταμάτητη και αήττητη στην κορυφή, “πρωταθλήτρια” χειμώνα

5λ ανάγνωσης

Με μεγάλο διπλό έφυγε η ομάδα μας από το Ριζάρι Πέλλας αφού επικράτησε με 1-2 την μαχητική ομάδα του Εδεσσαϊκου, με γκολ του Αδάμ Κούφα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι παρέμεινε αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας κατακτώντας την άτυπη θέση του “πρωταθλητή” χειμώνα ενώ αύξησε και την διαφορά της από τον δεύτερο Πιερικό στο +8.

Την ερχόμενη Κυριακή 12/2/23 στο ΔΑΚ Κοζάνης η ομάδας μας θα υποδεχθεί τον Δωτιέα Αγιάς στην πρεμιέρα του 2ου Γύρου, με τους φιλάθλους της ομάδας να είναι σε εγρήγορση …

ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ομάδα μας ΦΣ Κοζάνη μπήκε πιο δυνατά και μόλις  στο 4’ μετά από σέντρα του Πάνου, ο Σάκης Κανούλας δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα πάνω στον βηματισμό και να σκοράρει από κοντά.

Στο 20’ ο Εδεσσαϊκός άνοιξε το σκορ όταν μετά από λάθος του Καραγιάννη η μπάλα πήρε ύψος, η άμυνα μας αδράνησε κι εκεί πετάχτηκε ο Μεληκιώτης και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 32’ σέντρα του Πάνου, κεφαλιά του Κανούλα απέκρουσε σε κόρνερ ο Ηλιόπουλος.

Στο 37’ πάσα του Νιάσσε στον Καραγιάννη που σούταρε από καλή θέση αλλά ο Ηλιόπουλος απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 45’ φάουλ-σέντρα του Αποστολίδη, από κοντά ο Κανούλας δεν βρήκε καλά την μπάλα που πέρασε άουτ.

Στο τέταρτο λεπτό (49’) των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου μετά από απόκρουση των αμυντικών του Εδεσσαϊκού ο Ι. Παπαδόπουλος γέμισε ψηλοκρεμαστά, ο Νιάσσε έκανε την κεφαλιά-πάσα στον προωθημένο Θωμά Πιρίτζαους που από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο αν και η ομάδα μας είχε και πάλι την υπεροχή δεν μπόρεσε να μετατρέψει την υπεροχή της σε γκολ, ο Εδεσσαϊκός με διπλή ζώνη άμυνας ήθελε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Στο 52’ μετά από σέντρα του Πάνου ο τερματοφύλακας Ηλιόπουλος έχασε την μπάλα, κεφαλιά από κοντά του Κανούλα πάνω σε αμυντικό.

Στο 54’ αντεπίθεση του Εδεσσαϊκού, μετά από λάθος της άμυνας μας, ο Μεληκιώτης βρέθηκε τετ α τετ , το  πλασέ του απέκρουσε σωτήρια ο Καραγκιόζης, στην φάση του αγώνα.

Στο 56’ σέντρα του Ι. Παπαδόπουλου, μόνος ο Κανούλας έκανε την κεφαλιά πάνω στον Ηλιόπουλο.

Στο 67’ μπαλιά του Παπαργυρίου στον Νιάσσε που έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Ηλιόπουλος μπλόκαρε.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού η Κοζάνη προσπάθησε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Εδεσσαϊκού χωρίς επιτυχία.

Στο 90’ αντεπίθεση του Εδεσσαϊκού, λάθος γύρισμα του Πιριτζάους, ο Σαμαράς πρόλαβε κι έκανε την παράλληλη σέντρα ευτυχώς χωρίς να βρει συμπαίκτη και η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία.

Στο 93’ κεφαλιά-πάσα του Νιάσσε, δυνατό σουτ του Αποστολίδη λίγο πάνω από τα δοκάρια του Εδεσσαϊκού.

Στο 95’ κόρνερ του Πάνου, γυριστή κεφαλιά του Κανούλα στο πρώτο δοκάρι κι ο προωθημένος Αδάμ Κούφας με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς παικτών και φιλάθλων της Κοζάνης.

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ (Αλέκος Κούρτογλου): Ηλιόπουλος, Πρέτσι, Κεσίδης, Μωϋσίδης, Ξανθόπουλος (73’ Μαντώς), Χαντζάρας, Σούκιας, Μεληκιώτης (86’ Σαμαράς), Καραγιάννης, Μαγγίζης, Αναστασιάδης.

Αναπληρωματικοί: Δομουκτσίδης, Μυλωνάς, Ιωάννου, Μαντώς, Λύρτσης, Μίσκος, Βύρος, Σαμαράς, Ντολαπτσής.

ΚΟΖΑΝΗ (Νίκος Μπαδήμας): Καραγκιόζης, Πάνος, Παπαργυρίου, Πιρίτζαους, Κούφας, Ψάλτης (78’ Μπίντσης), Niasse, Isaksson (38’ Ι. Παπαδόπουλος), Καραγιάννης (64’ Λάμπογλου), Κανούλας, Αποστολίδης.

Αναπληρωματικοί: Μπλατσιώτης, Παπανικόπουλος, Ι. Παπαδόπουλος, Βοριαζίδης, Στόϊος, Λάμπογλου, Μπίντσης, Πάτας, Τσαπακίδης.

Διαιτητής: Ν. Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας).

Βοηθοί: Π. Πάνου (Φλώρινας), Μ. Λαζαρίδης (Μακεδονίας).