Με επιτυχία και μεγάλη συμμετοχή μαθητών-τριων διεξήχθη το 14ο Ατομικό Πρωτάθλημα Σκάκι Μαθητών-Μαθητριών Κεντροδυτικής Μακεδονίας

Με επιτυχία και μεγάλη συμμετοχή μαθητών-τριων διεξήχθη το 14ο Ατομικό Πρωτάθλημα Σκάκι Μαθητών-Μαθητριών Κεντροδυτικής Μακεδονίας

stefanos tsikas ptolemaida teba pdm
ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ-ΕΟΡΔΑΙΑ ΤΟΠΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Με επιτυχία και μεγάλη συμμετοχή μαθητών-τριων διεξήχθη το 14ο Ατομικό Πρωτάθλημα Σκάκι Μαθητών-Μαθητριών Κεντροδυτικής Μακεδονίας

Με επιτυχία και μεγάλη συμμετοχή μαθητών-τριων διεξήχθη την Κυριακή 3 Απριλίου 2022, το 14ο Ατομικό Πρωτάθλημα Σκάκι Μαθητών-Μαθητριών Κεντροδυτικής Μακεδονίας 2022. Τους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο ξενοδοχείο «Παντελίδης» στην Πτολεμαΐδα, διοργάνωσαν ο Σκακιστικός Όμιλος Πτολ/δας «Πτολεμαίος», η Σκακιστική Ακαδημία Πτολ/δας «Σκακιστάκος» και ο Σκακιστικός Όμιλος Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος» σε συνεργασία με την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας.  Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν πάνω απο120 παιδιά όλων των ηλικιών (από νηπιαγωγείο μέχρι και λύκειο)  των  Νομών της Κ.Δ. Μακεδονίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, διεξήχθησαν 10 διαφορετικά τουρνουά με ελβετικό σύστημα 7 γύρων από τα Νήπια μέχρι και την ενιαία κατηγορία του Λυκείου.

Ακολουθούν οι τρεις πρώτοι κάθε κατηγορίας:

ΝΗΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ   ΠΟΛΗ ΒΑΘΜΟΙ
1ος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ 1,0

Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΘΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ   ΠΟΛΗ ΒΑΘΜΟΙ
1ος ΜΕΚΟΛΛΙ ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ 7,0
2ος ΜΑΝΟΥΣΑΡΙΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗ 5,5
3ος ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ ΑΡΣΕΝΙΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ 5,0
1η ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΟΦΙΑ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΙΛΚΙΣ 1,5

Β ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΘΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ   ΠΟΛΗ ΒΑΘΜΟΙ
1ος ΚΟΥΤΣΙΩΝΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗ 6,0
2ος ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ 6,0
3ος ΚΥΦΩΝΙΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΟΖΑΝΗ 5,0
1η ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΕΡΙΕΤΤΑ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΙΛΚΙΣ 3,5
2η ΠΑΠΑΣΤΑΜΚΟΥ ΝΑΥΣΙΚΑ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ 3,0
3η ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ   ΚΟΖΑΝΗ 2,0

Γ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΘΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ   ΠΟΛΗ ΒΑΘΜΟΙ
1ος ΣΑΜΑΡΑΣ ΜΙΧΑΗΛ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ 6,0
2ος ΣΙΩΖΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΟΖΑΝΗ 5,0
3ος ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΝΑΟΥΣΑ 4,5
1η ΚΟΚΚΟΦΕΙΑΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΝΑΟΥΣΑ 5,0
2η ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΕΛΕΝΗ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΟΖΑΝΗ 4,0
3η ΜΟΥΤΑΦΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ   ΚΟΖΑΝΗ 4,0

Δ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΘΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ   ΠΟΛΗ ΒΑΘΜΟΙ
1ος ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ ΜΑΞΙΜΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ 7,0
2ος ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΟΖΑΝΗ 5,5
3ος ΤΣΑΦΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΦΛΩΡΙΝΑ 4,0
1η ΚΑΡΑΔΙΣΟΓΛΟΥ ΒΕΡΟΝΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΦΛΩΡΙΝΑ 4,5
2η ΤΡΑΝΩΤΗ ΗΛΙΑΝΑ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ 3,5
3η ΤΣΑΛΙΚΙΔΟΥ ΒΑΛΕΝΤΙΝΗ   ΚΙΛΚΙΣ 2,0

Ε ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΘΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ   ΠΟΛΗ ΒΑΘΜΟΙ
1ος ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΦΛΩΡΙΝΑ 6,5
2ος ΚΩΦΙΔΗΣ  ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ  ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΙΛΚΙΣ 5,0
3ος ΓΚΟΥΒΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΟΖΑΝΗ 5,0
1η ΜΠΑΓΓΕΑ ΜΑΡΙΑ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΕΔΕΣΣΑ 4,0
2η ΝΙΚΟΥ ΜΑΡΙΑ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΟΖΑΝΗ 4,0
3η ΛΑΜΠΡΙΝΟΥ ΔΑΝΑΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ   ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ 3,0

ΣΤ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΘΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ   ΠΟΛΗ ΒΑΘΜΟΙ
1ος ΘΕΟΔΟΣΙΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΝΑΟΥΣΑ 5,0
2ος ΜΠΑΓΓΕΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΕΔΕΣΣΑ 5,0
3ος ΚΟΥΤΣΙΩΝΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗ 4,5
1η ΜΟΥΛΑ ΣΟΦΙΑ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΦΛΩΡΙΝΑ 6,0
2η ΡΟΥΣΗ ΑΘΗΝΑ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΦΛΩΡΙΝΑ 1,0

Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΘΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ   ΠΟΛΗ ΒΑΘΜΟΙ
1ος ΠΕΤΡΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ 7,0
2ος ΣΙΔΕΡΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΟΖΑΝΗ 6,0
3ος ΝΑΚΙΤΣΑΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΒΕΡΟΙΑ 5,0
1η ΒΑΡΔΑΚΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗ 4,5
2η ΓΚΟΥΒΑ ΔΗΜΗΤΡΑ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΟΖΑΝΗ 3,5
3η ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ   ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ 3,0

Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΘΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ   ΠΟΛΗ ΒΑΘΜΟΙ
1ος ΜΠΟΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗ 6,0
2ος ΤΣΕΚΟΥΡΩΝΑΣ ΕΛΙΣΑΙΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΟΖΑΝΗ 4,5
3ος ΠΑΛΟΥΚΙΔΗΣ ΑΝΕΣΤΗΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΒΕΡΟΙΑ 4,0
1η ΒΑΡΔΑΚΑ ΣΟΦΙΑ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗ 6,5

Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΘΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ   ΠΟΛΗ ΒΑΘΜΟΙ
1ος ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 6,5
2ος ΔΟΓΙΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΟΖΑΝΗ 6,5
3ος ΛΑΜΠΡΙΝΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ 5,0
1η ΣΑΜΑΡΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΕΔΕΣΣΑ 4,0
2η ΛΙΟΥΡΗ ΜΙΧΑΕΛΑ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ 3,0
3η ΠΕΤΡΙΔΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ   ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ 3,0

ΛΥΚΕΙΟ

ΘΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ   ΠΟΛΗ ΒΑΘΜΟΙ
1ος ΤΣΙΛΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΒΕΡΟΙΑ 6,5
2ος ΧΑΣΑΠΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ 5,5
3ος ΚΑΡΑΜΗΤΑΝΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΦΛΩΡΙΝΑ 4,5
1η ΛΙΟΥΡΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ 4,5
2η ΦΛΟΥΡΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗ 3,0
3η ΚΟΝΤΣΕ ΡΑΦΑΕΛΑ   ΚΑΤΕΡΙΝΗ 1,0

Οι μαθητές που προκρίθηκαν από τους αγώνες θα εκπροσωπήσουν την Ένωση στο 33ο Πανελλήνιο Ατομικό  Πρωτάθλημα Μαθητών-Μαθητριών 2022.

 

img 2656 img 2650 img 2645 img 2643 img 2639 img 2636 img 2633 img 2628 img 2624 img 2621 20220403 1117551 20220403 111745

Κοινοποιήστε το άρθρο

Η γνώμη σας μετρά. Σχολιάστε το άρθρο:

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.