Optika Anagnostis ptolemaida Reggia Ptolemida Pizzaria iek voltetors butterflys ptolemaida

ΒΟΛΕΙ: Δεύτερη σερί νίκη για τις Παγκορασίδες του Αριστέα

4λ ανάγνωσης
Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης ΒΟΛΕΙ: Δεύτερη σερί νίκη για τις Παγκορασίδες του Αριστέα

Πιο δύσκολα απ΄ ότι δείχνει το τελικό σκορ, τα κορίτσια του Αριστέα νίκησαν τον Πήγασο Κοζάνης με 3-0 σετ, στην Κυριακάτικη αναμέτρηση (28/01) που πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ Αμυνταίου, με την οποία ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστικής του Γ ομίλου, του πρωταθλήματος Παγκορασίδων.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στις ορθές επιλογές των γηπεδούχων στα κρίσιμα σημεία, καθώς και στο καλό σερβις, με το οποίο κατάφεραν ουκ ολίγες φορές να αντιστρέψουν τη ροή του παιχνιδιού.

Στο πρώτο σετ εκατέρωθεν λάθη δεν επέτρεψε σε καμία από τις δυο ομάδες να πάρει σημαντικό προβάδισμα, με τον Αριστέα στο τέλος να δημιουργεί μια ισχνή διαφορά (2-3 πόντων) την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος  25-22.

Το δεύτερο σετ ήταν αμφίρροπο μόνο στο ξεκίνημα του καθώς μετά το 10-10 οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα σερι 8-0, με 6 άσους (18-10), το οποίο έκρινε ουσιαστικά την τύχη και αυτού του σετ, υπέρ του Αριστέα (25-16).

Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε γκραν-γκινιόλ, οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με όπλο τους την άμυνα, υποχρέωσαν τον Αριστέα να κυνηγάει στο σκορ, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +5 (7-12). Ωστόσο οι παίκτριες της Νόπης Κούση δεν πτοήθηκαν, με δυνατά χτυπήματα από τις διαγώνιες και με διαδοχικούς πόντους από το σερβίς κατόρθωσαν να μετατρέψουν το σε βάρος τους 20-23 σε 25-23, κερδίζοντας το ζεστό χειροκρότημα των φίλων του αθλήματος, ως επιβράβευση για την ανατροπής που πέτυχαν στο τέλος.

Διαιτητές: Κατικαρίδης – Στυλιανίδης

Σετ: 25-22, 25-16, 25-23

Αριστέας Φιλώτα Αμυνταίου (Νοπη Κούση-Βαρβάρα Νικηφόρου): Χαραλαμπίδου, Κιοσε, Κατσουπάκη Ε. Καπετανάκη, Γιώβη, Θεολογίδου, Κατσουπάκη Μ.

Πήγασος Κοζάνης ( Χαράλαμπος Κοτζατίσογλου  ): Τζιαναμπέτη, Γκατζάλα, Σακούλα, Κουντουρά, Καρανάνου, Χατζηκυριάκου, Ευσταθυάδου, Νταλάκου, Δισέρη, Καραγιάννη.

ΒΟΛΕΙ: Ήττα από τον Αστέρα Γρεβενών για τις Κορασίδες του Αριστέα

Χωρίς αποφασιστικότητα και καθαρό μυαλό οι παίκτριες του Αριστέα Φιλώτα Αμυνταίου, δεν μπόρεσαν να προβάλουν σθεναρή αντίσταση απέναντι στον Αστέρα Γρεβενών, γνωρίζοντας ήττα με 3-0 σετ, για την 13η αγωνιστική του Γ’ Ομίλου του πρωταθλήματος Κορασίδων.

Η αργή αντίδραση των παικτριών του Αριστέα στα επιθετικά χτυπήματα των αντιπάλων και η αδυναμία ολοκλήρωσης των επιθέσεων με δυνατά χτυπήματα από την επιθετική ζώνη, επέτρεψε στις φιλοξενούμενες να ελέγξουν το σκόρ από το ξεκίνημα των δύο πρώτων σετ, τα οποία και κατέκτησαν με διψήφια διαφορά (13-25 -12, 8-25 -17).

Εξαίρεση μπορεί να θεωρηθεί το τρίτο σετ, όπου ο Αριστέας αν και προηγήθηκε με 4-0, δεν κατάφερε να αντιμετωπίσει την επιθετική πληρότητα των φιλοξενούμενων, υποπίπτοντας σε διαδοχικά λάθη και παρά τις απέλπιδες προσπάθειες του πάγκου να αφυπνίσει αγωνιστικά τις παίκτριες, με δυο γρήγορα δυο τάιμ – άουτ, δέχτηκε σερί 13-0 και έτσι το σετ πήρε τροπή αντίστοιχη με εκείνη των δύο πρώτων (11-25 -14).

Σετ: 13-25, 8-25, 11-25

Διαιτητές : Κορμπέτη – Γκλούμπου

Αριστέας Φιλώτα Αμυνταίου (Νόπη Κούση – Βαρβάρα Νικηφόρου) :   Καπετανάκη, Γετίμη, Γιώβη, Θεολογίδου, Δεληδιαμαντή, Κατσουπάκη Μ., Χαραλαμπίδου, Κατσουπάκη Ε.

Αστέρας Γρεβενών (Χρήστος Χαντές)  Τζουβάρα, Παναγιωτίδου, Κολυδά, Τασούλα, Τριμίντζου, Χατζηγεωργιάδου, Αμαναντιάδου,

Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης ΒΟΛΕΙ: Δεύτερη σερί νίκη για τις Παγκορασίδες του Αριστέα Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης ΒΟΛΕΙ: Δεύτερη σερί νίκη για τις Παγκορασίδες του Αριστέα Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης ΒΟΛΕΙ: Δεύτερη σερί νίκη για τις Παγκορασίδες του Αριστέα Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης ΒΟΛΕΙ: Δεύτερη σερί νίκη για τις Παγκορασίδες του Αριστέα Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης ΒΟΛΕΙ: Δεύτερη σερί νίκη για τις Παγκορασίδες του Αριστέα Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης ΒΟΛΕΙ: Δεύτερη σερί νίκη για τις Παγκορασίδες του Αριστέα Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης ΒΟΛΕΙ: Δεύτερη σερί νίκη για τις Παγκορασίδες του Αριστέα