Optika Anagnostis ptolemaida Reggia Ptolemida Pizzaria iek voltetors butterflys ptolemaida
follow us on facebook follow us on instagram follow us on youtube follow us on x

ΦΣ Κοζάνης: Νίκη μεγάλης αξίας εκτός έδρας κόντρα στον Εδεσσαϊκό

6λ ανάγνωσης

Μεγάλη νίκη απέναντι στον πρώην “συγκάτοικο” της βαθμολογίας Εδεσσαϊκό, πέτυχε η ομάδα μας ΦΣ Κοζάνη εκτός έδρας στο γήπεδο του Ριζαρίου με σκορ 0-3, παρουσία λίγου κόσμου υπο αυστηρά μέτρα προστασίας κατά του covid.

Ακόμη πιο σημαντική κάνει την νίκη το γεγονός ότι η ομάδα είχε μόλις τρεις ημέρες μετά τον αγώνα στα Γρεβενά όπως και οι συνθήκες που έγινε ο αγώνας, οι οποίες δυσκόλεψαν πολύ τις κινήσεις των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Η ομάδα του Σάκη Παπαβασιλείου έπαιξε στα ίσα τον Εδεσσαϊκό στην έδρα του, ήταν καλύτερη ειδικά στο 2ο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει την νίκη τους πολύτιμους τρεις βαθμούς για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Αυτή είναι και η 5η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του ΦΣ Κοζάνη που δείχνει ασταμάτητη και προσδοκεί να καλύψει το -5 από την ομάδα του Μακεδονικού που βρίσκεται στην  κορυφή και να πάει αυτή στα μπαράζ ανόδου.

Στην Έδεσσα το παιχνίδι έγινε κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες, φυσούσε δυνατός αέρας ενώ ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε κακή κατάσταση με αποτέλεσμα οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των 2 ομάδων να μην έχουν αποτέλεσμα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε με διάθεση, έχασε τρεις καλές ευκαιρίες κι έδειξε ότι εύκολα ή δύσκολα θα έπαιρνε το παιχνίδι.

Στο 14ο λεπτό η ομάδα μας είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αλλά το σουτ του Μαυροματίδη βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 32ο η Κοζάνη έχασε 2 σπουδαίες ευκαιρίες όταν αρχικά ο Καραγιάννης σέντραρε από δεξιά αλλά ο Ιορδανίδης δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ενώ στη συνέχεια το κοντινό πλασέ του Καραγιάννη από καλή θέση απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Εδεσσαϊκου Τεντζέρης. Στο 36ο λέπτό νέα ευκαιρία για την Κοζάνη όταν ο Ντούκα σέντραρε αλλά ο Μπακάλης δεν μπόρεσε από κοντά να πετύχει το γκολ.

Στο 42ο καλοχτυπημένο κόρνερ  του Ψιάνου, ο Μπάρο δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με την Κοζάνη να προσπαθεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του ΕδεσσαΪκού ο οποίος έψαχνε την ευκαιρία να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Στο 53ο λεπτό ο Εδεσσαϊκός έκανε την πρώτη ευκαιρία όταν ο Ντόγος δεν μπόρεσε να πιάσει τη κεφαλιά από καλή θέση, ενώ 2 λεπτά αργότερα η Κοζάνη απάντησε με σουτ του Ιορδανίδη από καλή θέση αλλά η μπάλα κατέληξε  άουτ. Στο 63ο λεπτό ευκαιρία για τον Εδεσσαϊκο με το σουτ του Ταουσιάνη μέσα από την περιοχή αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά ο Δημήτρης Κυριακίδης. Στο 81ο ο Καραγιάννης θα εκμεταλλευτεί το λάθος της άμυνας του Εδεσσαϊκου και με διαγώνιο σουτ από αριστερά να κάνει το 0-1 μέσα σε έξαλους πανηγυρισμούς από όλη την ομάδα στον αγωνιστικό χώρο και τους λίγους αλλά ηρωικούς φιλάθλους της Κοζάνης που βρέθηκαν στο γήπεδο, που έγιναν ένα κουβάρι όλοι μαζί. Στην αμέσως επόμενη φάση εκτέλεση κόρνερ με πάσα από αριστερά σέντρα του Ιορδανίδη ο Πιριτζάους δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά και από κοντά ο Κωστούλας με ένα εντυπωσιακό βον πλανέ έγραψε το 0-2. Στο 89ο λεπτό ο Ψιάνος θα κερδίσει μια από τις πολλές πρώτες μπαλιές στον χώρο του κέντρου, θα ανοίξει στον Ντούκα από δεξιά εκείνος θα βρει τον Μπίντση μέσα στην περιοχή ο οποίος θα σουτάρει, θα αποκρούσει ο τερματοφύλακας του Εδεσσαϊκου Τεντζέρης η μπάλα θα πάει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Κωστούλας θα πάρει το “ριμπάουντ” και με κοντινό πλασέ θα κάνει το 0-3.

Μετά το το σφύριγμα της λήξης η ομάδα αποθεώθηκε από του φιλάθλους που βρέθηκαν στο Ριζάρι ενώ ξέφρενοι πανηγυρισμοί ξέσπασαν στα αποδυτήρια. Οι παίκτες έστησαν χορό με τον Πάρη Κεντεποζίδη να βρίσκεται στο επίκεντρο της γιορτής.

Την ερχόμενη Κυριακή 30-01-2021 ακολουθεί ακόμη ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι για την ομάδα μας, με αντίπαλο τον Μ. Αλέξανδρο Τρικάλων Ημαθίας (6θεση/17βαθμους).

Εδεσσαϊκός: Τεντζέρης, Νικολαΐδης, Μαυρόπουλος (85ο Μυλωνάς), Αβραμίδης, Γιαννόπουλος, Προύντζης, Δεμερτζόγλου, Κυζιρίδης, Ντόγος, Σπαρτιάτης (55ο Κατικαρίδης), Ταουσάνης Φ.Σ.

Κοζάνη: Κυριακίδης, Ντούκα, Παπαργυρίου, Ρογγότης, Πυρίτζαους, Μπακάλης, Ψιάνος, Μπάρο, Ιορδανίδης (88ο Αρσενίδης), Καραγιάννης (88ο Μπίντσης), Μαυροματίδης (58ο Κωστούλας)

Διαιτητής: Τζάμος (Σ.Δ. Καστοριάς) Βοηθοί: Σιδερίδης-Τζάκας (Σ.Δ. Καστοριάς)

Όλη η αγωνιστική του ομίλου: Γ’ Εθνική (2ος Όμιλος | 12η Αγωνιστική)

ΑΕΠ Κοζάνης – Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης

Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης ΦΣ Κοζάνης: Νίκη μεγάλης αξίας εκτός έδρας κόντρα στον Εδεσσαϊκό Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης ΦΣ Κοζάνης: Νίκη μεγάλης αξίας εκτός έδρας κόντρα στον Εδεσσαϊκό Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης ΦΣ Κοζάνης: Νίκη μεγάλης αξίας εκτός έδρας κόντρα στον Εδεσσαϊκό Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης ΦΣ Κοζάνης: Νίκη μεγάλης αξίας εκτός έδρας κόντρα στον Εδεσσαϊκό