Διψήφιες αρνητικές θερμοκρασίες σε πολλές περιοχές της Ελλάδας
Συνεχίζεται το δριμύ ψύχος από τη δεύτερη φάση της κακοκαιρίας Μήδεια, με τη Δυτική Μακεδονία να καταγράφει κατά τόπους σήμερα το πρωί θερμοκρασίες κάτω από -15 βαθμούς Κελσίου.
Η απολύτως ελάχιστη θερμοκρασία σημειώθηκε στη Φλώρινα και ήταν ίση με -19,4 βαθμούς Κελσίου, σύμφωνα με το δίκτυο των αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών/meteo.gr.
Ακολούθησαν Μεσόβουνο Κοζάνης (-19,1), Νέος Καύκασος (-17,7), Κοιλάδα Κοζάνης (-17,3), Κίτρινη Λίμνη Κοζάνης (-16,7), Βαρικό Φλώρινας (-16,5), Βωβούσα Ιωαννίνων (-16,2) και Γρεβενά (-15,3 βαθμοί).
![Κακοκαιρία Μήδεια: Στην κατάψυξη η Φλώρινα, το θερμόμετρο έδειξε -19,4 32 Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης Κακοκαιρία Μήδεια: Στην κατάψυξη η Φλώρινα, το θερμόμετρο έδειξε -19,4](/image/s320x/file/files/1/2021/02/20210216_WEB_daily_min_temp.jpg)
Θυελλώδεις βόρειοι άνεμοι με ριπές άνω των 100 χλμ/ώρα επικρατούν για δεύτερη μέρα στο Αιγαίο.
Η ισχυρότερη ριπή έως το πρωί της Τρίτης καταγράφηκε στο Πόρτο Τήνου και ήταν ίση με 105 χλμ/ώρα.
![Κακοκαιρία Μήδεια: Στην κατάψυξη η Φλώρινα, το θερμόμετρο έδειξε -19,4 33 Eordaialive.com - Τα Νέα της Πτολεμαΐδας, Εορδαίας, Κοζάνης Κακοκαιρία Μήδεια: Στην κατάψυξη η Φλώρινα, το θερμόμετρο έδειξε -19,4](/image/s320x/file/files/1/2021/02/20210216_WEB_max_hi_speed.jpg)